najtansze pozabankowe pozyczki na rynku

Tanie pożyczki pozabankowe: jak sprawdzić rzetelność pożyczkodawcy?

Pożyczki w firmach pozabankowych nie tylko sukcesywnie zdobywają sobie coraz większą popularność wśród polskich klientów, ale również stają się coraz bardziej równorzędną konkurencją w stosunku do oferty przedstawianej przez banki. Jeszcze do niedawna takie rozwiązania, jak tanie pożyczki pozabankowe górowały nad kredytami w bankach wyłącznie w jednym aspekcie, a mianowicie były znacznie łatwiej dostępne. Obecnie jednak, na skutek dynamicznego progresu notowanego przez rodzimą branżę pożyczkową, popularne chwilówki lub też pozabankowe pożyczki ratalne nierzadko są opcją po prostu bardziej korzystną finansowo, niż kredyt gotówkowy w banku lub też zakup ratalny.

Jednak pomimo niewątpliwego rozwoju, który na przestrzeni ostatnich lat radykalnie przeobraził obraz oferty firm pożyczkowych, wielu klientów nadal żywi różnego rodzaju obawy związane z usługami sektora pożyczkowego.

Czy rzeczywiście korzystanie z usług firm pożyczkowych może być ryzykowne? W jaki sposób klient może odróżnić ofertę pochodzącą od rzetelnego i sprawdzonego pożyczkodawcy od oferty, którą dla własnego dobra lepiej będzie omijać przysłowiowym szerokim łukiem? Postarajmy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Tanie pożyczki pozabankowe a bezpieczeństwo klienta

W prasie oraz internecie dość często można spotkać się z opisami różnego rodzaju nieuczciwych praktyk stosowanych względem przez klientów przez “firmy pozabankowe”. W tym kontekście nie może dziwić, że wielu konsumentów żywi obawy odnośnie oferty sektora pożyczkowego. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że przeróżne opisywane afery zawsze dotyczą tzw. parabanków, a nie instytucji pożyczkowych.

Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwiema kategoriami podmiotów? Dziennikarze często zdają się o tym nie wiedzieć, ale pojęcia “parabank” oraz “instytucja pożyczkowa” bynajmniej nie są jednoznaczne. Parabank to firma działająca według bliżej nieznanego schematu, często przynależąca do tzw. szarej strefy. Instytucja pożyczkowa to z kolei podmiot widniejący w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych przy KNF oraz działający na mocy przepisów zawartych w Ustawie o Kredycie Konsumenckim oraz w ustawie Prawo Bankowe.

Jak więc widać, różnica jest ogromna. Instytucje pożyczkowe w żaden sposób nie mogą być bowiem uznawane za podmioty o podejrzanej reputacji. Ich działalność jest precyzyjnie regulowana przez polskie przepisy natomiast sam model ich funkcjonowania jest kontrolowany między innymi przez wspominaną już KNF. Więcej dokładnych informacji na ten temat można znaleźć pod tym adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/tanie-pozyczki-pozabankowe/

Jak sprawdzić rzetelność pożyczkodawcy?

Wbrew pozorom, weryfikacja statusu prawnego a tym samym bezpieczeństwa usług świadczonych przez danego pożyczkodawcę wcale nie należy do zadań trudnych. Wystarczy po prostu sprawdzić, czy konkretna firma oferująca nam tanie pożyczki pozabankowe widnieje w RIP. Oczywiście, samo sprawdzenie statusu prawnego pożyczkodawcy w żaden sposób nie zwalnia nas od konieczności dokładnego czytania umów, prospektów informacyjnych oraz regulaminów, co zresztą tyczy się nie tylko instytucji pożyczkowych, ale również banków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *