Ranking kredytów samochodowych – najlepsze oferty kredytów na auto

Kredyt na zakup nieruchomości to kredyt hipoteczny. Zakup samochodu można sfinansować również z bankowego kredytu celowego. To kredyt na samochód, oferowany zarówno przez zwykłe banki, jak i te związane z koncernami motoryzacyjnymi. Przed jego zaciągnięciem warto porównać koszty poszczególnych ofert, a także sprawdzić, ile można zaoszczędzić, wybierając najtańszy kredyt na auto. Prezentujemy ranking kredytów samochodowych z aktualnymi informacjami o ofertach.

Ostatnia aktualizacja: 5 Grudnia 2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Pożyczka Gotówkowa Smartney
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
15,75 %
? zmienne
Oprocentowanie
2 000 - 60 000 zł
Kwota
24,48 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Gotówkowa Raiffeisen Digital Bank
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,38 %
Oprocentowanie
5 000 - 150 000 zł
Kwota
11,99 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy Santander Consumer Bank
12 - 60 miesięcy
Okres spłaty
9,99 %
Oprocentowanie
1 000 - 150 000 zł
Kwota
10,48 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt Gotówkowy z EKO promocją Santander Bank Polska
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,99 %
? zmienne
Oprocentowanie
5 000 - 300 000 zł
Kwota
18,05 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Gotówkowa Pekao S.A.
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,88 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 250 000 zł
Kwota
12,04 %
? Dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A. możliwość wnioskowania na okres od roku do 10 lat
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt Gotówkowy BNP Paribas
6 - 24 miesięcy
Okres spłaty
10,49 %
? oprocentowanie stałe
Oprocentowanie
1 000 - 230 000 zł
Kwota
11,02 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Gotówkowa CitiBank Handlowy
9 - 60 miesięcy
Okres spłaty
11,99 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 150 000 zł
Kwota
12,67 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt Gotówkowy InBank
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,50 %
? 4,5% marża + WIBOR 7% = 11,50%
Oprocentowanie
6 000 - 125 000 zł
Kwota
14,57 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt Gotówkowy VeloBank
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
12,49 %
? zmienne
Oprocentowanie
2 000 - 200 000 zł
Kwota
13,20 %
?
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Gotówkowa online Bank Millenium
6 - 70 miesięcy
Okres spłaty
11,99 %
? stałe
Oprocentowanie
1 000 - 40 000 zł
Kwota
12,67 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Gotówkowa online Alior Bank
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,90 %
? oprocentowanie zmienne
Oprocentowanie
500 - 200 000 zł
Kwota
12,57 %
? maksymalne RRSO 102,55%
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Gotówkowa online PKO Bank Polski
3 - 96 miesięcy
Okres spłaty
12,74 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 500 - 4 500 zł
Kwota
20,14 %
? Maksymalne RRSO
RRSO
» SPRAWDŹ «

Kto może otrzymać kredyt samochodowy?

Warunki udzielenia kredytu samochodowego dotyczą zarówno osoby nim zainteresowanej, jak i pojazdu. Po kredyt na samochód może zgłosić się zarówno klient indywidualny, jak i firma. Każdy w inny sposób może uporać się z jego regulowaniem. Firma może uznać część  zobowiązania jako koszty. Najważniejsze znaczenia ma zdolność kredytowa osoby wnioskującej o kredyt. Przeterminowane zobowiązania w przeszłości mogą uniemożliwić otrzymanie środków na auto. W procesie weryfikacji wniosku kredytowego nie mniej ważne są odpowiednie dokumenty. Wnioskujący musi przedstawić:

 • dokument tożsamości,
 • poświadczenie dochodów (np. z zatrudnienia, emerytury lub prowadzonej działalności),
 • dokumenty związane z przedmiotem finansowania, tj. faktura lub inny dowód zakupu auta, potwierdzenie ubezpieczenia, dowód rejestracyjny (kserokopia), karta pojazdu (jeśli wydano), zaświadczenie o braku wpisu pojazdu w Rejestrze Zastawów.

Zakres tych dokumentów może być różny w zależności od banku i tego, jaką formę zabezpieczenia przewidziano.

Czy najtańszy kredyt samochodowy zawsze jest najlepszy?

Niskie RRSO w stosunku do tego z innej oferty nie przesądza o atrakcyjności kredytu samochodowego. Ten specyficzny kredyt, bo celowy, wiąże się ze zróżnicowaną formą spłaty i warunkami do uzyskania. Najtańszy kredyt na samochód z rankingu może nie być dostępny dla każdego z uwagi na wysokie wymagania kredytodawcy czy potrzeby kredytobiorcy. Osoba zainteresowana uzyskaniem finansowania na auto powinna ustalić, jaka forma spłaty zobowiązania będzie najwygodniejsza i najmniej obciążająca budżet.

Czym różni się leasing konsumencki od kredytu na auto?

Alternatywą dla kredytu samochodowego jest leasing. Zasady tutaj są nieco inne. Mechanizm leasingu można porównać do dzierżawy. Dla osób, które nie prowadzą działalności, odpowiedni będzie leasing konsumencki. W jego trakcie możliwe jest korzystanie z pojazdu w zamian za wynagrodzenie na rzecz leasingodawcy. Może być nim bank lub firma. W dowodzie rejestracyjnym pojawiają się dane leasingodawcy. W tym zakresie leasingi konsumenckie przypominają kredyty z zastawem rejestrowym. Ubieganie się o leasing jest uznawane powszechnie za łatwiejsze. Warto jednak mieć na uwadze, że firma leasingowa może wymagać zaświadczenia o dochodach i zweryfikuje klienta przed zawarciem z nim umowy.

Czy istnieje kredyt na samochód używany?

Banki proponują finansowanie nie tylko na nowe pojazdy. Znaczenie może mieć jednak wiek samochodu, co oznacza, że nie każdy egzemplarz z rynku wtórnego może być skredytowany. Mniejszą ilość ofert napotkają zainteresowani inwestycją w zabytkowe auto. Większość banków oferuje kredyt na samochód używany nie starszy niż 13-16 lat. Zastrzeżenia takie uwzględniają wiek auta w chwili spłaty ostatniej raty. Komplikacje w uzyskaniu finansowania mogą pojawić się jednak nawet, gdy celem kredytu ma być 3 lub 4-letnie auto. Kredytobiorca musi liczyć się z tym, że wraz z wiekiem pojazdu warunki kredytu stają się mniej atrakcyjne. Zazwyczaj im starszy egzemplarz, tym większe prawdopodobieństwo, że konieczne okaże się wniesienie wkładu własnego. Warto jednak postarać się choćby o niewielką kwotę własnych środków, np. 20% wartości pojazdu, bo dzięki temu można uzyskać mniejsze koszty kredytu, a co za tym idzie niższe raty.

Co warto sprawdzić, biorąc kredyt na auto?

Kupno samochodu wiąże się z dokładnym sprawdzeniem samego auta, zwłaszcza gdy pochodzi ono z drugiej ręki. Decydując się na samochód na raty, warto wziąć też pod uwagę kilka istotnych aspektów, które mogą mieć znaczenie nie tylko w momencie zawierania umowy z bankiem, ale także przez cały okres spłaty zobowiązania. W szczególności:

 • wysokość prowizji,
 • zapisy o nadpłacie kredytu,
 • kwestię ubezpieczenia,
 • zabezpieczenie kredytu.

Trzeba pamiętać o tym, że samochód na raty musi posiadać wykupione ubezpieczenie AC.

Jakie rodzaje kredytu na auto można znaleźć w ofertach?

Jak widać w rankingu, oferty kredytodawców są różnorodne. Prezentujemy zatem podstawowe rodzaje kredytów na auto, dzięki czemu łatwiej można wyłonić najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia kredytobiorcy rozwiązanie. W pierwszym rzędzie trzeba wskazać na różne propozycje jeśli chodzi o zabezpieczenie kredytu samochodowego. Najczęściej spotykane w ofertach to:

 • Przewłaszczenie pojazdu pod warunkiem zawieszającym lub rozwiązującym. W pierwszym przypadku przedmiot kredytu, czyli zakupiony pojazd należy do kredytobiorcy. Bank przejmie go tylko wtedy, gdy nastąpią opóźnienia w spłacie długu. W drugim przypadku to bank jest właścicielem samochodu do momentu spłaty zadłużenia i pojawi się w dowodzie rejestracyjnym. Kredytobiorca może korzystać w tym czasie pojazdu bez ograniczeń, a po pełnym rozliczeniu z bankiem przejmuje 100% jego wartości.
 • Cesja praw z policy Autocasco polegająca na przeniesienie praw na rzecz banku wynikających z umowy ubezpieczenia pojazdu.
 • Depozyt karty pojazdu, który chroni kredytodawcę przed sprzedażą auta przez kredytobiorcę. Karta pojazdu wraca do klienta banku po całkowitej spłacie zobowiązania.
 • Sądowy zastaw rejestrowy wiąże się z koniecznością wpisu do Rejestru Zastawów prowadzonego przez właściwy sąd rejonowy. To zabezpieczenie można porównać do tego znanego z kredytu hipotecznego.

Zabezpieczenie kredytu celowego z przeznaczeniem na zakup pojazdu jest obowiązkowe. Takowego nie ma w kredycie gotówkowym i pożyczce pozabankowej, ale to zwykle droższe opcje.

W drugim rzędzie trzeba wymienić kredyty ze względu na sposób spłaty zobowiązania. Tutaj do wyboru są:

 • Kredyt 50/50 oznacza kredyt z wkładem własnym za połowę wartości pojazdu i jedną ratą, pokrywającą w pełni zobowiązanie.
 • Tradycyjny kredyt z regularnymi ratami oznaczający standardową jego spłatę. Kredytobiorca ma do wyboru regulowanie długu w równych lub malejących ratach.
 • Kredyt z ratą balonową oznacza kredyt z niskimi ratami przez niemal cały okres kredytowania i wysoką ratą na jego zakończenie. Poza płaceniem rat co miesiąc kredytobiorca musi w międzyczasie zebrać środki konieczne do spłaty ostatniej raty.

Czy można sprzedać samochód na kredyt?

Pojazd zakupiony za środki ze zwykłego kredytu gotówkowego może zostać sprzedany bez przeszkód. Natomiast ten w kredycie samochodowym najpewniej będzie przyczyną dodatkowych aktywności tego, kto go zakupił. Kredytobiorca musi uzyskać zgodę od kredytodawcy, a proces sprzedaży będzie zależał od tego, jaką przyjęto formę zabezpieczenia. Najłatwiejszą sytuację ma ten, kto zawarł umowę z cesją policy z AC i depozytem karty pojazdu. W tym przypadku należy zgłosić się do banku, podpisać zobowiązanie spłaty kredytu po sprzedaży auta, a wówczas bank wydaje kartę pojazdu. Jeśli jednak bank jest współwłaścicielem pojazdu wpisanym w dowód rejestracyjny, musi pojawić się w umowie. W rezultacie pieniądze uzyskane od kupującego muszą trafić na konto banku i ten potrąca kwotę kredytu. Gdy mamy do czynienia z zastawem rejestrowym, sprzedaż pojazdu nie jest możliwa dopóki zastaw rejestrowy nie zostanie zdjęty.