Ranking kredytów dla firm – najlepsze gotówkowe kredyty firmowe

Nawet dobrze prosperująca firma może natrafić na kłopoty ze sfinansowaniem planowanej inwestycji czy bieżących wydatków, co może hamować jej działanie. W niektórych przypadkach naprawdę opłaca się sięgnąć po kredyt firmowy, zwłaszcza gdy ma on wpłynąć na efektywny rozwój przedsiębiorstwa. Wokół produktów kredytowych na działalność narosło wiele mitów. Nieprawdą jest, że banki niechętnie finansują podmioty gospodarcze. Poznaj zasady, na jakich przyznawane są kredyty dla firm. Sprawdź, jaka firma ma największe szanse na pozytywną odpowiedź na zapytanie kredytowe. W poniższym rankingu znajdują się najistotniejsze informacje o ofercie dla przedsiębiorców.

Każde porównanie kredytów firmowych warto rozpocząć od poznania dostępnych produktów kredytowych. Te bankowe są najbardziej popularne. Końcem 2019 roku 406 tys. mikroprzedsiębiorstw posiadało czynny kredyt bankowy, czyli niemal co piąty mikroprzedsiębiorca.1 W ofertach kredytowych pojawiają się:

  • kredyty wspierające początkujących przedsiębiorców,
  • kredyty inwestycyjne dla firm,
  • zabezpieczone lub niezabezpieczone kredyty obrotowe,
  • kredyty w rachunku bieżącym,
  • finansowania na zasadach limitów odnawialnych.

Najbardziej istotne z punktu widzenia kredytobiorcy parametry oferty, czyli wysokość RRSO, informacje o oprocentowaniu i prowizji prezentuje ranking kredytów dla firm. Dzięki niemu można sprawdzić, z jakimi kosztami należy się liczyć przy zaciąganiu kredytu w danym banku.

Ostatnia aktualizacja: 18 Września 2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Pożyczka Gotówkowa Smartney
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
JDG
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
2 000 - 60 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
7 - 120 dni
Okres spłaty
wszystkie formy
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
100 000 - 15 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pożyczka gotówkowa GRA (Gotówka na Raty)
1 - 12 miesięcy
Okres spłaty
JDG
Forma prawna firmy
3 miesięcy
Wiek firmy
15 000 - 50 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
1 - 48 miesięcy
Okres spłaty
JDG
Forma prawna firmy
0 miesięcy
? od pierwszego dnia działalności
Wiek firmy
1 000 - 30 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
7 - 30 dni
Okres spłaty
wszystkie formy
Forma prawna firmy
0 miesięcy
? brak min. wymagań co do stażu i kondycji finansowej – także dla start-up’ów
Wiek firmy
1 - 300 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Capitalko - pożyczka dla firmy
3 - 18 miesięcy
Okres spłaty
JDG oraz spółki
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
20 000 - 1 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Alior Bank Kredyt dla firm
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
JDG oraz spółki
? przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki, których właścicielami są wyłącznie osoby fizyczne: cywilne, jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne
Forma prawna firmy
10 miesięcy
Wiek firmy
1 000 - 3 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Przekorzystna Biznes
1 - 84 miesięcy
Okres spłaty
JDG
? Oferta jest skierowana do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, prowadzących nieprzerwanie działalność od co najmniej 24 miesięcy i rozliczających się w formie Książki Przychodów i Rozchodów.
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
5 000 - 300 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
BIZnest Kredyt dla przedsiębiorców
12 - 96 miesięcy
Okres spłaty
JDG
Forma prawna firmy
24 miesięcy
Wiek firmy
10 000 - 450 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pożyczka ratalna dla firm
12 - 18 miesięcy
Okres spłaty
JDG
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
10 000 - 150 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Capitalko - pożyczka inwestycyjna
3 - 36 miesięcy
Okres spłaty
dowolna
Forma prawna firmy
12 miesięcy
Wiek firmy
5 000 - 300 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «

Jak wybrać najtańszy kredyt firmowy?

Z rankingu można dowiedzieć się, gdzie złożyć wniosek o kredyt firmowy oraz w którym banku jest szansa na możliwie najlepsze warunki dla przedsiębiorcy. Porównując oferty, należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj finansowania i do kogo jest ono adresowane, aby dopasować je do sytuacji konkretnej firmy,
  • wysokość oprocentowania kredytu,
  • ile wyniesie marża i prowizja,
  • sposób spłaty zobowiązania.

Przyjmując dany okres kredytowania i kwotę kredytu, można porównać oferty poprzez wskaźnik RRSO. Podpowie on, za którą ofertą kryje się najtańszy kredyt firmowy.

Kiedy kredyty firmowe są opłacalne?

Obecnie mamy do czynienia z kredytami nisko oprocentowanymi. To efekt rekordowo obniżonych stóp procentowych. Jest to dobry czas na zaciąganie kredytów na działalność, ale trzeba uważać na wysokie marże nakładane przez banki. Odsetki kredytu firmowego przedsiębiorca ma prawo ująć w kosztach firmowych, dzięki czemu w czasie okresu kredytowania podstawa opodatkowania będzie obniżona. Biorąc kredyt na firmę, nawet ten niewielki, właściciel firmy buduje historię kredytową, która może w przyszłości zaprocentować możliwością ubiegania się o większą gotówkę na preferencyjnych warunkach, zwłaszcza gdy pierwszy kredyt poskutkuje rozkręceniem biznesu.

Czy firma dopiero zarejestrowana może otrzymać kredyt firmowy?

Pokutuje niesłuszne przeświadczenie, że kredyt dla nowych firm nie istnieje. W praktyce faktycznie ofert dla niedoświadczonych przedsiębiorców jest mniej, ale pojawiają się częściej niż przed laty. Banki dostrzegły, że pomoc start’upom opłaca się, bo zadowolony z pomocy kredytowej przedsiębiorca to szansa na zysk w przyszłości.  Nowo zarejestrowana firma nie może co prawda liczyć na tak atrakcyjne warunki, jak ta z długoletnim stażem, bo ryzyko kredytowe jest istotnie większe. O zdolności kredytowej danej firmy bank decyduje indywidualnie. Tę większą uzyskają firmy, które zdecydują się na zabezpieczenie kredytu. Co równie ważne, ubiegając się o kredyt dla firm na start, trzeba przygotować się na wymóg zaprezentowania biznesplanu. Ten dokument może mieć istotne znaczenie dla ostatecznej decyzji kredytodawcy. W pakiecie do kredytu często proponowane jest konto firmowe. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się skorzystać z obu produktów bankowych, mają szansę na przychylne stanowisko banku dotyczące opcji kredytowej. Alternatywą dla kredytu, może być także pożyczka dla firmy, udzielana przez instytucje pozabankową.

Co jest niezbędne, aby móc wnioskować o kredyty dla firm?

Po kredyty dla firm mogą zwrócić się:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • spółki – ich rodzaje bank może doprecyzować w szczegółach oferty,
  • rolnicy, przede wszystkim prowadzący biznes rolno-spożywczy, a wśród nich polegający opodatkowaniu od osób fizycznych, ryczałtowi.

Co istotne, oferty można poznać przez internet, bo kredyt dla firm online jest dostępny w wielu bankach. Dokumenty wymagane do kredytu mogą zależeć od tego, czy celem kredytu jest:

  • bieżąca działalność firmy,
  • określona inwestycja,
  • działalność rolna.

Z reguły banki proponujące inwestycyjne lub hipoteczne kredyty dla firm wymagają zabezpieczenia, którym może być:

  • majątek trwały firmy,
  • ustanowienie hipoteki,
  • poręczenie,
  • weksel,
  • cesja na lokacie.

Często w ofertach kredytowych pojawia się ubezpieczenie, które stanowi dla kredytodawcy zabezpieczenie przed nierzetelnym dłużnikiem. Wśród wymaganych dokumentów do ubiegania się o kredyt firmowy znajdują się:

  • dokumenty potwierdzające istnienie firmy,
  • dokumenty ilustrujące prognozy finansowe, np. biznesplan,
  • dokumenty potwierdzające dobrą kondycję firmy i brak zaległości, zwłaszcza w zobowiązaniach podatkowych.

Nie warto oceniać atrakcyjności oferty wyłącznie przez pryzmat procedury weryfikacyjnej klienta i zakresu formalności. Zobowiązanie kredytowe odbije się na wydatkach firmowych przez cały okres kredytowania, dlatego warto dopasować je przede wszystkim do możliwości finansowych firmy, by spłata nie zagroziła planowanym inwestycjom. W razie zagrożenia można wnioskować o konsolidacyjne kredyty dla firm, które powinny pozwolić na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Jakie firmy mają największe szanse na kredyty dla firm?

Najwięcej ofert dostępnych na rynku bankowym skierowanych jest dla firm, które funkcjonują dłużej niż 12 miesięcy. Rzadziej pojawia się oferta na kredyt dla nowych firm. W niektórych ofertach banki precyzują jeszcze bardziej surowy wymóg, udostępniając kredyty dla firm po 18 miesiącach aktywności na rynku. Trudniej znaleźć finansowanie w początkowym okresie działalności, dlatego zwłaszcza wtedy ranking kredytów dla firm staje się nieocenionym narzędziem pomocniczym. Nie jest tajemnicą, że największą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego mają firmy:

  • z długoletnią pozycją na rynku,
  • mające zdolność kredytową,
  • mogące pochwalić się dobrą historią kredytową,
  • mające konto dla przedsiębiorców w banku, w którym wnioskują o kredyt.

Kredyt obrotowy dla firm z gwarancją de minimis

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wyłonić z rankingu najlepsze kredyty firmowe, powinni zwrócić uwagę na oferty z gwarancją de minimis. To produkty kredytowe będące wynikiem porozumienia zawartego między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a bankami komercyjnymi, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. BGK występuje jako gwarant. Dzięki temu firma, która w normalnych warunkach nie miałaby szans na dodatkowe finansowanie, może je uzyskać. Za ofertami na kredyt obrotowy dla firm z gwarancją de minimis często kryją się lepsze warunki spłaty, np. poprzez obniżenie marży czy zredukowanie prowizji.

1 Raport „Kredyt Trendy 2019”: https://media.bik.pl/publikacje/read/492399/kredyt-trendy-raport-bik-za-rok-2019.