Ranking kont osobistych – najlepsze konta bankowe

Występuje pod różnymi nazwami i różni się wysokością opłat. Mowa o koncie osobistym, bez którego dziś nie może się obyć chyba każdy. Polacy chętnie korzystają z bankowości elektronicznej. Liczba klientów banków aktywnie korzystających z bankowych aplikacji mobilnych przekroczyła 9 milionów. Ubankowienie Polaków powyżej 15. roku życia zbadane pod kątem posiadania konta w banku sięgnęło 89%.1 Przedstawiamy zestawienie, z którego każdy znajdzie dla siebie najlepsze konto osobiste.

Rachunek bankowy warto założyć nawet jako kolejny, bo banki często oferują atrakcyjne nagrody. Samo zawarcie umowy z bankiem zwykle do nich nie uprawnia, ale spełniając warunki promocji, można zgarnąć dodatkowe pieniądze. Aktualizowany o wszelkie nowości ranking kont osobistych to źródło wiedzy o najlepszych dostępnych premiach pieniężnych i innych.

Ostatnia aktualizacja: 5 Grudnia 2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Konto Osobiste BNP Paribas
Tak
? 0 zł za wypłaty gotówki kartą z bankomatów zlokalizowanych na terenie Oddziałów Banku i Planet Cash w Polsce niezależnie od wybranej karty
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? Opłata za kartę debetową wynosi 0 zł, gdy: a) Użytkownik Karty nie ukończył 26. roku życia, lub b) Użytkownik Karty: • w miesiącu poprzedzającym pobranie opłaty wykonał co najmniej trzy transakcje bezgotówkowe tą kartą oraz; • zalogował się (co najmniej 1 raz) do systemu bankowości internetowej GOonline lub aplikacji mobilnej GOmobile w poprzednim miesiącu kalendarzowym oraz, • wyraził zgody na komunikację z nami w celach marketingowych w formie elektronicznej oraz telefonicznej.
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste Alior Bank
Tak
? bankomaty własne bez ograniczeń, bankomaty Euronet powyżej 100 zł
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych Pekao S.A.
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? bon 50 zł na zakupy w Żabce do 200 zł za spełnienie warunków 8% na Koncie Oszczędnościowym
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste BNP Paribas
Tak
? własne i Planet Cash oraz 7 zł za wypłatę gotówki kartą z pozostałych bankomatów
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? 10% ZNIŻKI NA BILETY W CINEMA CITY
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste i Oszczędnościowe Nest Bank
Tak
? Wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto osobiste Direct ING Bank Śląski
Tak
? PlanetCash i ING
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste PKO BP
Tak
? wypłaty w PLN BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste mBank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Nie
Darmowe konto
Tak
? 0 zł za 3 przelewy ekspresowe w miesiącu, 0 zł za przelewy krajowe przez internet
Promocja
» SPRAWDŹ «

Poluj na najlepsze oferty, sprawdzając ranking kont osobistych

Banki na różne sposoby przyciągają klientów. Polowanie na konto osobiste z bonusem może być naprawdę korzystne, o ile jego posiadacz odpowiednio skorzysta z oferty. Najlepiej kierować się poniższymi wskazówkami:

 • Największe znaczenie ma wysokość opłat za korzystanie z konta w zakresie, w którym posiadacz rzeczywiście ma zamiar użytkować.
 • Na ogół darmowe konto osobiste nie jest bezpłatne, gdy jego posiadacz z niego nie korzysta. Trzeba postarać się o pewne aktywności, aby nie ponosić opłat.
 • Niektórych opłat może nie dać się uniknąć.
 • Dodatkowy produkt czy usługa do konta osobistego mogą być oferowane na lepszych warunkach niż oddzielnie.
 • Żeby konto osobiste z premią przyniosło zysk, trzeba spełnić warunki i poczekać do terminu określonego w warunkach promocji.
 • Utrzymywanie wielu kont osobistych może w efekcie przynieść większe straty niż zyski.

Kiedy można założyć konto osobiste?

Oferty banków są adresowane niemal do każdej grupy wiekowej, nawet do osób z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych, czyli nastolatków od 13. roku życia i osób pełnoletnich, które zostały częściowo ubezwłasnowolnione. Klasyczne konto osobiste dla dorosłych, nazywane również rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR), mogą założyć osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Po osiągnięciu pełnoletności mogą założyć tradycyjne konto z pełnym zakresem funkcjonalności lub wybrać konto bankowe dla studenta, które adresowane jest przede wszystkim do osób, które z racji młodego wieku, nie mogą zapewnić stałych wpływów na rachunek. Z ofert mogą skorzystać głównie osoby posiadające legitymację studencką, nie dłużej niż do 26. roku życia. Co istotne, najmłodsza grupa klientów, z przedziału wiekowego 13-18 lat, może znaleźć atrakcyjne konto osobiste z oprocentowaniem. Banki mają świadomość, że ta grupa posiadaczy konta korzysta z rachunku mniej aktywnie. Bez względu na wiek możliwe jest założenie konta przez internet.

Najkorzystniej założyć rachunek bankowy, mogąc zapewnić stałe wpływy na konto, czyli po podjęciu stałej pracy. Do otwarcia konta bankowego potrzebne są:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • dane osobowe z dokumentu tożsamości,
 • dane kontaktowe, a w szczególności numer telefonu oraz adres poczty e-mail,
 • w przypadku konta dla młodych – akt urodzenia, legitymację szkolną, dowód lub paszport.

Wraz z otwarciem rachunku bank proponuje zamówienie karty płatniczej, zwanej również kartą debetową. To inny rodzaj karty niż kredytowa, chociaż i ta może zostać zaoferowana. Warto ją zamówić również, wybierając konto dla młodych. Nastolatek może używać karty do płacenia za zakupy w sklepie stacjonarnym czy internetowym, a nawet na zagranicznych wycieczkach. Rodzice mogą ustalić limity na karcie, aby ograniczyć wydatki dziecka. 

Do czego może przydać się konto osobiste? Przydatne funkcje i usługi

To, co dla jednych wyda się atrakcyjne, dla innych może być zbędne. Każdy powinien najpierw sprawdzić ranking kont osobistych, by bliżej przyjrzeć się ofertom banków. Wśród nich kryje się wiele rozmaitych funkcji, na przykład:

 • możliwość korzystania z aplikacji mobilnych, dzięki którym można wygodnie płacić, a nawet zaciągnąć kredyt,
 • zlecenia stałe, aby nie zapomnieć o opłacaniu comiesięcznych zobowiązań, rachunków na stałe kwoty,
 • polecenia zapłaty, żeby automatycznie regulować rachunki, których kwota comiesięczna jest różna,
 • debet do konta, który umożliwia korzystanie z większej puli środków, niż ta zgromadzona przez posiadacza.

Na uwagę zasługuje konto osobiste z debetem. To konto, na którym bank dopuszcza ujemne saldo. Takie rozwiązanie może być nieocenione w kryzysowej sytuacji finansowej. Nie trzeba wtedy ubiegać się o kredyt. Można skorzystać z dostępu do dodatkowej gotówki. Wysokość debetu banki przyznają indywidualne, w zależności od obrotów na rachunku, osiąganych dochodów.

Jakie cechy powinno mieć najlepsze konto osobiste?

Oferty bankowe, które prezentuje ranking kont osobistych, pozwalają na wyłonienie rachunku w 100% spełniającego oczekiwania posiadacza. Z pewnością każdy doceni:

 • niskie opłaty i prowizje,
 • bezpieczeństwo transakcji,
 • zrozumiałe zasady, według których można uzyskać darmowe konto osobiste,
 • przejrzysty system transakcyjny,
 • dużą dostępność bankomatów,
 • możliwość skorzystania z promocji i rabatów.

Konto bankowe z dodatkowymi produktami lub usługami – czy to się opłaca?

Banki traktują konto jako punkt wyjścia do zaoferowania:

 • produktów oszczędnościowych, takich jak lokaty czy konta oszczędnościowe,
 • produktów kredytowych, np. debetu, kredytu odnawialnego, karty kredytowej, kredytu gotówkowego i innych,
 • produktów inwestycyjnych, np. funduszy czy ubezpieczeń,
 • usług, np. podatkowych czy maklerskich,
 • produktów walutowych, np. otwarcie dodatkowo konta walutowego.

Rzeczywiście podpisanie umowy na dwa produkty bankowe nie musi być opłacalne wyłącznie dla banku. Klient może zyskać na przykład lepsze warunki udzielenia kredytu. Zwykle ominą go formalności, których nie ominie klient nieposiadający konta, np. konieczność przestawienia zaświadczenia o dochodach. Wybierając konto osobiste z otwartym kontem oszczędnościowym, należy spodziewać się korzystniejszego oprocentowania na dodatkowym rachunku, służącym oszczędzaniu. To może być 1-2% więcej, co przy rekordowo niskim oprocentowaniu tego rodzaju kont, jest przekonujące.

Co zrobić, aby darmowe konto osobiste rzeczywiście takim było?

Każdy bank nagradza posiadaczy kont osobistych za aktywność. Za darmowe konto osobiste uchodzi to, które nie generuje opłat za samo istnienie, a także za wypłatę środków z bankomatu, przelewy internetowe czy posługiwanie się kartą płatniczą. W praktyce banki stawiają warunki, po spełnieniu których pewne usługi, funkcjonalności w ramach konta, faktycznie są w 100% bezpłatne. Te najczęściej wymieniane w ofertach przez banki do niepobierania opłat za samo prowadzenie rachunku to zapewnienie wpływów na konto w określonej wysokości, utrzymywanie danej wysokości salda. Do uzyskania darmowej karty zwykle wystarczy określona liczba transakcji bądź określona wartość transakcji. Żeby nie płacić za przelewy internetowe, niekiedy trzeba nie przekraczać wskazanej ich ilości w miesiącu. Bariery, którym ciężko sprostać, mogą być przeszkodą do bezpłatnego korzystania z konta.

1 Dane Związku Banków Polskich: https://zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/9-milionow-polakow-ma-bank-w-telefonie.