Ranking kantorów internetowych – najtańsza wymiana walut online

Kantory online według zgodnej opinii ekspertów oferują klientom znacznie korzystniejsze warunki kupna i sprzedaży walut, niż ma to miejsce w przypadku kantorów stacjonarnych. Wymiana walut online przy pomocy kantorów internetowych jest łatwa i wygodna, a klienci mogą dokonywać transakcji o dowolnej porze dnia lub nocy. Kantory online są szczególnie popularne wśród osób, które często podróżują lub mają inne powody do zmiany waluty. Jednocześnie należy jednak zaznaczyć, że działające na polskim rynku kantory internetowe również potrafią dość znacząco różnić się pomiędzy sobą. Różnice te będą dotyczyć zarówno atrakcyjności oferty prezentowanej przez e-kantory, jak też spektrum rozwiązań dostępnych w ramach tej oferty.

Aktualny ranking kantorów internetowych

Ostatnia aktualizacja: 13 Września 2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, +
? +19 innych walut
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
natychmiast
Czas przelewu
Tak
? Zarejestruj się w Internbonus na wymianę 1000 EUR, USD, GBP lub CHF bez spreadu
Promocja
» SPRAWDŹ «
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
30 minut
Czas przelewu
Tak
? 10£ w bonusie
Promocja
» SPRAWDŹ «
50% rabatu na prowizję przy pierwszej wymianie
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, CHF
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 48 godzin
Czas przelewu
Tak
? bon do Allegro na 30 zł
Promocja
» SPRAWDŹ «
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 4 dni
Czas przelewu
Nie
? przy poleceniach: darmowa płatność do kwoty 15 GBP
Promocja
» SPRAWDŹ «
Revolut
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
natychmiast
Czas przelewu
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD,+
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
Tak
Aplikacja mobilna
do 4 dni
Czas przelewu
Tak
? 2 x darmowy przelew
Promocja
» SPRAWDŹ «
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
EUR, GBP, USD, +
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
Nie
Aplikacja mobilna
od 15 minut
Czas przelewu
Tak
? Pierwszy przelew za 0 PLN
Promocja
» SPRAWDŹ «

Niektóre spośród kantorów internetowych ograniczają np. swoją działalność jedynie do wymiany głównych, najbardziej popularnych walut obcych. W innych wypadkach kantor walutowy online umożliwi nam także kupno ciekawych inwestycyjnie acz mało popularnych walut, by wymienić chociażby dolara singapurskiego, peso meksykańskie lub dolara australijskiego. Jest to jednak tylko jeden z aspektów, które mogą wpływać na atrakcyjność oferty danego e-kantoru. Poniżej prezentujemy czytelnikowi szczegółowy ranking kantorów online, w którym znajduje się najważniejsze informacje na temat oferty głównych kantorów internetowych do wymiany walut obecnych na rodzimym rynku. Kolejne partie tekstu będą natomiast poświęcone właśnie poszczególnym aspektom oferty kantorów online a także kryterium wyboru oferty, która w możliwie najwyższym stopniu odpowiada naszym indywidualnym predyspozycjom.

Na co warto zwracać uwagę wybierając kantory online?

Jak wiadomo, w przypadku tradycyjnych kantorów działających w sposób stacjonarny klient w pierwszej kolejności zwraca uwagę na spread stosowany przez daną firmę przy wymianie walut obcych.

Czym jest spread w kantorze internetowym? W handlu walutami spread jest różnicą między ceną kupna i sprzedaży danej waluty. Kiedy handlujesz walutami, kupujesz jeden rodzaj waluty, a następnie sprzedajesz inny rodzaj waluty. Cena kupna to cena, po jakiej możesz kupić walutę, a cena sprzedaży to cena, po jakiej możesz ją sprzedać. Spread to różnica między tymi dwoma cenami.

W odniesieniu jednak do kantorów online kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty będzie jednak nieco bardziej skomplikowany. Można wymienić trzy główne parametry, które wpływają na to, w jakim stopniu atrakcyjna jest oferta prezentowana przez konkretny kantor walutowy online:

  • Spread, czyli opłata pobierana przez kantor
  • Wysokość kursu dla danej waluty(należy brać pod uwagę zarówno kurs kupna, jak i sprzedaży)
  • Ewentualne opłaty za przelew

Sama wysokość spreadu nie mówi nam jeszcze, czy wymiana walut w danym kantorze faktycznie jest bardziej korzystna, niż w innym miejscu. Kantor może bowiem oferować brak spreadu, przy jednoczesnym niższym kursie walut, niż ma to miejsce u konkurencji. W tym wypadku może się okazać, że w ostatecznej konsekwencji korzystniej będzie kupić lub sprzedać walutę w kantorze internetowym, który co prawda pobiera prowizję, jednak oferuje lepsze kursy.

Pod uwagę należy brać także szybkość realizowania przelewów w ramach kantoru internetowego (różnice mogą być tutaj naprawdę spore: od przelewów natychmiastowych do transakcji trwających 24 godziny). Istotnym parametrem może okazać się również częstotliwość aktualizacji kursów walut w kantorze.

Opłaty za przelewy w kantorach online

Kolejne istotne kryterium wyboru to obecność a także ewentualna wysokość opłat za przelewy. Przed zdecydowaniem się na wymianę walut poprzez dany kantor walutowy online zawsze warto będzie sprawdzić kilka kwestii dostępnych w umowie:

  • Opłata za przelewy
  • Ewentualne wyłączenie opłat(darmowe przelewy w przypadku posiadania konta w określonych bankach)
  • Lista banków, z którymi współpracuje kantor(dostępność darmowych przelewów)

Dlaczego jest to ważna kwestia? Dany kantor internetowy może oferować przykładowo korzystny kurs walut online a także brak spreadu lub też niewielki spread. Po bliższym zapoznaniu się z umową widzimy jednak, że darmowe przelewy z kantoru i/lub do kantoru mogą być realizowane jedynie wówczas, jeśli posiadamy konto np. w dwóch wybranych bankach. Jeżeli zaś oplata za przelew jest wysoka, ostatecznie oferta takiego kantoru z dużą dozą pewności okaże się mniej atrakcyjna finansowo, niż w przypadku konkurencji oferującej co prawda nieco gorsze kursy, jednak umożliwiającą dokonywanie darmowych przelewów klientom wielu banków.

Kantory internetowe nie zawsze oferują te same waluty

Zapewne zdecydowana większość klientów zainteresowanych wymianą walut online będzie celować w główne waluty, jak USD, EURO czy frank szwajcarski. Niektóre spośród obecnych na rynku kantorów de facto dopasowują swoją ofertę właśnie do potrzeb statystycznego klienta. Jeżeli jednak naszym celem jest nieco bardziej zaawansowane inwestowanie w waluty obce, z dużą dozą pewności będzie nas interesować dostęp również do innych, mniej popularnych, walut. Może to być lira turecka, dolar kanadyjski, dolar singapurski itd. Niestety, niektóre waluty okażą się dostępne w jednym lub ewentualnie dwóch kantorach online.

Inna istotna sprawa to różnice kursowe w przypadku mniej popularnych walut. O ile bowiem np. w przypadku kupna czy wymiany EURO albo USD kursy będą mniej takie same, o tyle w przypadku kursu walut online w odniesieniu do chociażby dolara kanadyjskiego różnice mogą okazać się nieco większe. W razie częstszego kupowania i sprzedawania danej waluty w tym samym kantorze internetowym będzie to oznaczać niepotrzebną stratę. To samo tyczy się również rzadszego nabywania dużych kwot walut obcych.

Kantor walutowy online jako platforma wymiany pomiędzy użytkownikami

Aktualnie najbardziej nowoczesne kantory internetowe coraz bardziej poszerzają swoją ofertę. Jedną z ciekawszych funkcjonalności jest dostęp do tzw. społecznościowej wymiany walut. Na czym to polega? W ramach systemu danego kantoru możemy nie tylko kupować walutę od samego kantoru oraz po z góry ustalonym kursie, lecz także dokonywać wymian z innymi użytkownikami. Oczywiście ta ostatnia opcja stwarza naprawdę ciekawe perspektywy inwestycyjne, ponieważ przeważnie możemy negocjować kurs walut online, co w przypadku nabycia lub zbycia waluty w samym kantorze raczej nie będzie możliwe.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że tzw. kantory społecznościowe z definicji mogą stwarzać dodatkowe zagrożenie. Jeżeli więc interesuje nas bardziej elastyczna wymiana walut, zdecydowanie najlepiej będzie wybrać jeden z dużych i znanych e-kantorów, które jednocześnie działają także jako platformy wymiany walut pomiędzy użytkownikami. W ten sposób transakcje zawierane z innym użytkownikiem odbywają się za pośrednictwem kantoru o wyrobionej renomie oraz zaawansowanym systemie bezpieczeństwa.

Inne opcje oferowane przez kantory internetowej wymiany walut

Wszystkie zamieszczone powyżej informacje są dedykowane przede wszystkim tym klientom, którzy myślą o kantorze internetowym głównie w perspektywie inwestycyjnej. Czasami jednak interesuje nas nie tyle sama darmowa wymiana walut, ile niektóre z dodatkowych opcji oferowanych przez kantor. Z pewnością ciekawą możliwością udostępnianą już przez niektóre spośród e-kantorów działających na naszym rynku jest opcja wyrobienia karty bankomatowej powiązanej z kontem w kantorze. Jak to działa? Dokonujemy w ramach kantoru internetowego zakupu określonej kwoty np. EURO. Otrzymujemy kartę, która daje nam dostęp do zakupionych środków. Z karty takiej możemy korzystać np. podczas wyjazdu zagranicznego, co w wielu wypadkach okaże się naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem.

Co również ważne, karta walutowa w kantorze internetowym może oferować możliwość płatności w wielu różnych walutach. W przypadku podróżowania w mniej bezpiecznych krajach lub wówczas, kiedy w ramach podróży przemierzamy kilka różnych państw, dysponowanie kartą na pewno okaże się znacznie korzystniejszą opcją, niż noszenie ze sobą gotówki.

Jaki kantor internetowy wybrać?

Internetowe kantory wymiany walut cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – są wygodne, dają możliwość szybkiej i łatwej wymiany walut, a przy tym oferują korzystne warunki. Czym jednak kierować się przy wyborze kantoru internetowego?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ranking kantorów online. Dzięki niemu łatwo porównać oferty różnych kantorów i wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Należy jednak pamiętać, że ranking kantorów internetowych to tylko jeden ze sposobów na wybór kantoru – warto także samemu zapoznać się z ofertami konkretnych kantorów i porównać je ze sobą.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest poziom bezpieczeństwa. Kantor internetowy powinien gwarantować bezpieczeństwo naszych danych oraz środków finansowych. Warto więc sprawdzić opinie na temat konkretnego kantoru oraz zapoznać się z jego politykami bezpieczeństwa.

Podsumowując, jeśli chcemy wymienić walutę online, warto skorzystać z usług kantoru internetowego. W celu wybrania najlepszej oferty polecamy nasz ranking kantorów internetowych, które jest stale aktualizowany i nowe oferty i zmiany w aktualnych.

Jak bezpiecznie korzystać z kantorów internetowych?

Kantory internetowe to bardzo wygodne i proste rozwiązanie. Wystarczy, że ma się dostęp do Internetu. Wiele osób zastanawia się jednak czy kantor internetowy jest bezpieczny? I jak korzystać z kantora internetowego, żeby mieć pewność że nasze pieniądze będą bezpieczne?

Aby korzystanie z kantoru internetowego było bezpieczne, należy wybrać sprawdzony i renomowany kantor internetowy. Ponadto należy zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników o danym kantorze. Kantor internetowy powinien mieć także dobrą opinię wśród ekspertów finansowych. Wybierając kantor internetowy, należy także sprawdzić ceny walut oraz prowizje i opłaty manipulacyjne.

Aby korzystanie z kantoru było bezpieczne, należy postępować zgodnie ze wskazówkami kantoru oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa na stronach internetowych. Pamiętaj także o aktualizacji oprogramowania antywirusowego oraz otwieraniu wiadomości e-mail tylko od zaufanych nadawców. Warto też skorzystać z usług kilku kantorów internetowych, aby mieć porównanie cen oraz oferty i wybrać najlepszą dla siebie, przydatny w tym celu będzie także ranking kantorów internetowych dostępny naszej stronie.