szybka pozyczka

Pożyczki na dowód otwierają drogę oszustom? O mylnym stereotypie

Z jednej strony niewątpliwe ułatwienie dla osób pragnących wziąć pożyczkę. Z drugiej czające się ryzyko oszustw i wpadnięcia w długi nie z własnej winy. Jakie tak naprawdę są pożyczki udzielane wyłącznie na dowód i czy faktycznie jest się czego obawiać?

Chroń dane osobowe

Odkąd pojawiły się na rynku, mają swoich przeciwników i zwolenników. Ci drudzy doceniają łatwość, z jaką można dostać pieniądze na bieżące potrzeby bez konieczności załatwiania szeregu często bezsensownych formalności. Ci pierwsi podkreślają, że to ogromne ułatwienie również dla osób pragnących dokonać finansowego oszustwa. Prawda tkwi jak zawsze pośrodku i tak naprawdę wiele zależy od tego, jak postępują… sami klienci. Kiedy bierze się pożyczki na dowód, należy bezwzględnie pilnować swoich danych osobowych. Przykładowo przy kserowaniu dokumentów – na kopii z nadrukiem dowodu osobistego należy dopisać długopisem, że jest wykonana na potrzeby takiej a nie innej umowy. To prosty sposób na uniknięcie dalszego wykorzystywania takiego wydruku przez osoby nieupoważnione i ewentualne zaciąganie kolejnych pożyczek bez wiedzy i zgody samego zainteresowanego.

Pożyczki na dowód a zgubiony dokument

Najpopularniejszym typem oszustwa wykorzystującego tę formę pożyczki jest oczywiście posługiwanie się skradzionym lub zgubionym przez kogoś dowodem osobistym. Dlatego od razu po zauważeniu zguby lub kradzieży należy dowód osobisty zastrzec i zgłosić ten fakt na policji. Na szczęście coraz więcej firm, które udzielają pożyczki na dowód, wprowadza do swoich procedur podwójną weryfikację. Nie wystarczy już samo podanie danych z dowodu osobistego, ale konieczne jest również podanie tych informacji z np. prawa jazdy czy paszportu. Dzięki temu nawet jeśli oszustowi uda się pozyskać dane z dowodu, nie będzie dysponować dokumentem weryfikacyjnym. Analogicznie jest w przypadku, gdy zaciągnie pożyczkę na fałszywe dane. Osoba poszkodowana będzie mogła anulować swój dług wobec firmy pożyczkowej podpierając się na przykład niezgodnością danych weryfikacyjnych lub po prostu niezgodnością podpisu na umowie pożyczkowej, jaką rzekomo zawarła z daną firmą.

1 thought on “Pożyczki na dowód otwierają drogę oszustom? O mylnym stereotypie”

  1. Pożyczki tzw chwilówki są bardzo łatwe w korzystaniu. Jeśli mamy czyjś dowód to jesteśmy w połowie sukcesu. Ale nie tak szybko. Każda firma pożyczkowa sprawdza nasze dane w zewnętrznych firmach typu BIK gdzie również są nasze dane i jeśli która informacja jest błędna to nie dostaniemy pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *