pozyczka na mieszkanie

Pożyczka od rodziny na zakup mieszkania – najważniejsze informacje

Pożyczka od rodziny to doskonały sposób na to, by zastąpić kredyty bankowe oraz pozostałe źródła finansowania. Należy jednak poznać zasady pozwalające na udzielanie tego typu pożyczek w zgodzie z przepisami polskiego prawa. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie będą nam groziły przykre konsekwencje podatkowe.

Definicja pożyczki według polskiego prawa

Kodeks cywilny w sposób dokładny definiuje termin pożyczki. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, udzielaniem pożyczek mogą zajmować się różne instytucje – zarówno banki, przedsiębiorstwa niefinansowe jak i osoby fizyczne. Nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwiałyby udzielanie pożyczek członkom swojej rodziny. Z pewnością jest to dużo korzystniejsza opcja aniżeli kredyty bankowe oraz inne komercyjne formy finansowania.

Pożyczka w rodzinie na zakup mieszkania oraz inne cele – nie zawsze musisz ją udokumentować

Pożyczki opiewające na niskie kwoty, których udzielają sobie osoby z najbliższej rodziny, nie zawsze muszą posiadać sformalizowaną formę – nie trzeba ich też zgłaszać do urzędu skarbowego ani odprowadzać podatków. W polskim prawie istnieje graniczna kwota – wynosi ona 9637 złotych w okresie 5 lat od jednego pożyczkodawcy. Do członków najbliższej rodziny zaliczamy: teściów, pasierbicę, pasierba, macochę, ojczyma, rodzeństwo, pradziadków, dziadków, rodziców, prawnuki, wnuki, dzieci oraz małżonków. W przypadku, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z pożyczki od rodziny oraz spełniają powyżej opisane wymogi, to wówczas nie należy przejmować się spełnianiem żadnych formalności. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku, gdy przygotujemy umowę oraz wyślemy środki w sposób bezgotówkowy (z tytułem przelewu o nazwie “pożyczka”), to wtedy o wiele łatwiej będziemy mogli udowodnić, że dana pożyczka naprawdę została udzielona.

Jaki podatek płaci się od pożyczki w rodzinie?

Jeśli mamy do czynienia z pożyczką rodzinną, której kwota wynosi więcej niż 9673 złote (np. pożyczka rodzinna na zakup mieszkania), to wtedy musimy pamiętać o tym, że należy spełnić dodatkowe obowiązki. W dalszym ciągu możemy jednak uniknąć płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wiąże się to jednak ze spełnianiem kilku warunków. Pierwszy warunek to wysłanie środków pieniężnych za pomocą przelewu bądź przekazu pocztowego. Taką transakcję należy również w odpowiedni sposób opisać – w jednoznaczny sposób należy wskazać, że są to środki na udzielenie pożyczki. Drugi warunek to złożenie w odpowiednim urzędzie skarbowym deklaracji o nazwie PCC-3. Pożyczkobiorca musi ją złożyć w terminie maksymalnie 14 dni od daty, w której została zawarta umowa udzielenia pożyczki. W znakomitej większości przypadków (na przykład gdy mamy do czynienia z pożyczką udzielaną przez rodziców dzieciom), nie jest konieczne uiszczenie podatku w wysokości 2 procent. Należy jednak mieć na uwadze jeden, niezwykle istotny wyjątek. Transakcje płatnicze zawierane między teściami i synową bądź zięciem wymagają uiszczenia podatku. Stawka wynosi 2 procent od kwoty powyżej 9673 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *