pożyczka na spłatę zobowiązań

Pożyczka na spłatę zobowiązań: krótki przewodnik dla klienta

Pożyczki oddłużeniowe to bez wątpienia jeden z najbardziej interesujących segmentów oferty współczesnych instytucji pożyczkowych. W wielu przypadkach pożyczka na spłatę zobowiązań okazuje się de facto przysłowiową ostatnią deską ratunku dla klienta, który znalazł się w trudnej sytuacji finansowej.

Jednocześnie jednak należy zdawać sobie sprawę z faktu, że takie rozwiązania, jak pozabankowa pożyczka na spłatę długów cechują się swoistą specyfiką, która w sposób bardzo wyraźny odróżnia je od innych wariantów produktów pożyczkowych lub kredytowych. Na dodatek, wokół tej tematyki wciąż pokutuje wiele różnego rodzaju mitów oraz stereotypów, które często utrudniają klientowi wybór odpowiedniej oferty oraz samo zrozumienie, na czym właściwie polega podstawowy mechanizm działania pożyczki oddłużeniowej.

Pożyczka na spłatę długów: jak to działa?

Przede wszystkim należy posiadać wyraźną świadomość faktu, że pozabankowa pożyczka na spłatę zobowiązań w żaden sposób nie przypomina udzielanych przez banki kredytów konsolidacyjnych. Co więcej, pożyczki na oddłużenie są opcją dostępną wyłącznie w ramach oferty instytucji pożyczkowych: banki nie udzielają tego rodzaju finansowania.

Celem pożyczki oddłużeniowej jest umożliwienie klientowi spłaty już istniejących zobowiązań. W tej sytuacji nie dochodzi jednak do konsolidacji poprzednich pożyczek. Nowy pożyczkodawca po prostu udziela nam finansowania, dzięki któremu możemy spłacić już istniejące pożyczki lub też kredyty. Następnie natomiast będziemy spłacać nową pożyczkę według warunków ustalonych z pożyczkodawcą. Co bardzo ważne, pożyczka na spłatę pożyczki czyli pożyczka oddłużeniowa co do zasady będzie wymagać od klienta dodatkowego zabezpieczenia. Najczęściej instytucje pożyczkowe będą tutaj żądać albo ustanowienia zastawu nieruchomości, albo też przystąpienia do pożyczki gwaranta.

Jednocześnie warto jednak pamiętać, że model działalności niektórych pożyczkodawców pozabankowych cechuje się dość dużą elastycznością. W praktyce może to oznaczać, że finalna oferta zaproponowanej nam pożyczki oddłużeniowej może w dużej mierze zależeć od oceny naszej indywidualnej sytuacji finansowej. Jeżeli posiadane długi nie są specjalnie wysokie a na dodatek osiągamy regularne i w miarę wysokie dochody miesięczne- pożyczkodawca może zrezygnować z żądania dodatkowego zabezpieczenia pożyczki.

Pożyczka na spłatę pożyczki: bezpieczeństwo

Była mowa o tym, że takie rozwiązania jak pożyczka na spłatę zobowiązań wchodzą w skład oferty niektórych instytucji pożyczkowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że tego rodzaju oferty pożyczek możemy spotkać również w ofercie tzw. parabanków pożyczkowych lub też pożyczkodawców prywatnych.

W obu tych wypadkach klient powinien zachować naprawdę daleko idącą ostrożność. O ile bowiem sektor pożyczkowy jest poddany regulacjom, o tyle w odniesieniu do parabanków lub też pożyczek prywatnych znacznie bardziej adekwatne wydaje się określenie „szara strefa”. Jeżeli więc z różnych powodów jesteśmy zmuszeni do skorzystania z tego rodzaju usług, koniecznie należy wcześniej bardzo dokładnie przestudiować całą umowę pożyczkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *