konto osobiste

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu konta?

Założenie konta bankowego to wydaje się, bardzo prosty proces, który nie wymaga od nas szczególnej uwagi. Banki co rusz atakują nas dziesiątkami reklam o koncie osobistym za zero, łatwym prowadzeniu i szeregu korzyści, który otrzymujemy wraz z podpisaniem umowy. Jednak przed wyborem idealnego dla nas konta, warto dokładnie przyjrzeć się kwestiom związanym z opłatami, gdyż te mogą być sprytnie zakamuflowane w Tabeli Opłat i Prowizji. Z reguły bank na pierwszym miejscu stawia korzyści, minimalizując znaczenie wad, co w ujęciu kont osobistych będzie stanowiło koszta. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze opłaty bankowe, których możemy się spodziewać przy prowadzeniu konta osobistego.

Opłata za prowadzenie rachunku

Prowadzenie rachunku osobistego to nic innego jak zwykłe operowanie swoimi pieniędzmi w ramach bankowości internetowej, bankowości mobilnej i oddziału banku. Za prowadzenie konta banki w przeszłości naliczały dość duże opłaty miesięczne, sięgające nawet 20 złotych. Opłaty bankowe jednak są coraz rzadziej stosowane w wyniku ogromnej konkurencji na rynku międzybankowym. Podczas zakładania konta warto dokładnie zapoznać się z opłatą za prowadzenie konta. W celu aktywizacji klienta bank może warunkować zniesienie opłaty spełnieniem konkretnych kryteriów, jak dochód, wpływ od pracodawcy czy nawet wiek.

Opłata za kartę do konta

Opłata za kartę do konta, zwaną inaczej kartą debetową to kolejna z opłat, która jest stosowana często, jednak mało kto na samym początku zdaje sobie z tego sprawę. Taka opłata nie wyniesie wprawdzie więcej niż 10 złotych miesięcznie, jednak zbierając 12 takich opłat, gromadzi nam się całkiem pokaźna suma, którą przeznaczamy dla banku z korzystanie z karty. Podczas otwierania rachunku warto upewnić się, że karta jest darmowa, lub zapoznać się z warunkami, w których opłata ta może być anulowana. I w tym przypadku banki często pozwalają sobie na zniesienie tej opłaty pod warunkiem, że suma transakcji kartą wyniesie więcej niż 200, 300 lub 500 złotych w okresie miesięcznym. Jeżeli jednak wiemy, że taki obrót nie jest w naszym przypadku możliwy, lepiej znaleźć konto osobiste, które oferuje bezwarunkowo darmowe konto.

Prowizja za wypłaty z bankomatów obcych.

Prowizja za wypłatę z bankomatów może być bardzo uciążliwa, szczególnie kiedy nie mamy świadomości jej istnienia. Spoglądając na swoje konto, zastanawiamy się, jakim cudem bank wykonał transakcję na kwotę 40 złotych tytułem „wypłata z bankomatu obcego”. Okazuje się, że po przestudiowaniu Tabeli Opłat i Prowizji widnieje tam pozycja o prowizji wysokości 5 złotych za każdą pojedynczą wypłatę z bankomatu obcego. Dlatego, by uniknąć takiego rozczarowania, dokładnie sprawdźmy, czy bank, w którym zakładamy konto nie stosuje takiej prowizji, która, szczególnie w przypadku małych miejscowości, może skutecznie drenować nasze konto z drobnych prowizji, które w wymiarze miesięcznym lub rocznym rosną do bardzo dużych kwot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *