Kredyty konsolidacyjne – ranking najlepszych ofert

Konsolidacja kredytów jest usługą powszechną i pożądaną. Każdy konsument, który brał kredyt wiedział, że podpisując umowę zobowiązuje się do jego terminowej spłaty. Mogło się jednak okazać, że jeden kredyt to za mało. W Polsce statystyczny klient banku ma do spłaty 1,6 kredytu. Oznacza to, że ponad połowa osób ma co najmniej dwa zobowiązania do spłacenia jednocześnie. Posiadanie wielu zobowiązań finansowych samo w sobie nie jest problemem. Mając kilka różnych kredytów do spłaty, wciąż można otrzymać kolejne, jeśli zdolność kredytowa na to pozwala. Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy wziąć kolejny kredyt, aby spłacić już istniejące. Tutaj z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny, który jest świetną formą zastąpienia wielu zobowiązań finansowych, tylko jednym.

Zanim jednak znajdziemy najlepszy kredyt konsolidacyjny, trzeba przejrzeć wiele ofert. Można otrzymać propozycję wzięcia takiego kredytu w banku, w którym jesteśmy stałym klientem albo też poszukać samodzielnie lepszej opcji. Właśnie w tym pomoże przejrzenie rankingów kredytów konsolidacyjnych. Przedstawiono w nim aktualnie dostępne oferty wraz ze szczegółami jak aktualne RRSO czy przykładowa kwota raty do płacenia w skali miesiąca. Z rankingu możemy wyczytać, która oferta będzie dla nas najbardziej korzystna, albo też ogólnie sprawdzić jakie obecnie są możliwości dostępne na rynku kredytów.

Ostatnia aktualizacja: 1 Grudnia 2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Pożyczka Gotówkowa Smartney
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
15,75 %
? zmienne
Oprocentowanie
2 000 - 60 000 zł
Kwota
24,48 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Konsolidacyjna Raiffeisen Digital Bank
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,38 %
Oprocentowanie
5 000 - 150 000 zł
Kwota
11,99 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Konsolidacyjna Mini Ratka PKO BP
2 - 120 miesięcy
Okres spłaty
13,99 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 500 - 200 000 zł
Kwota
14,94 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt Konsolidacyjny Alior Bank
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,90 %
? stałe
Oprocentowanie
500 - 200 000 zł
? Dla kwoty kredytu powyżej 100 000 zł brutto wymagane jest zabezpieczenie w formie cesji z umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od utraty pracy.
Kwota
12,57 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Kredyt Konsolidacyjny Santander Bank Polska
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
15,99 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 300 000 zł
Kwota
21,69 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Konsolidacyjna Bank Pekao S.A.
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,88 %
? zmienne
Oprocentowanie
10 000 - 250 000 zł
Kwota
12,54 %
RRSO
» SPRAWDŹ «

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Jednym z kredytów celowych jest właśnie kredyt konsolidacyjny. Zaciągany jest z przeznaczeniem na spłacenie obecnie posiadanych zobowiązań finansowych. Kredytobiorca ma możliwość wybrać jakie zobowiązania mają być zamienione w jedno. Nie trzeba konsolidować na raz wszystkich posiadanych zobowiązań. Warto jednak zawczasu przemyśleć, czy nie byłoby łatwiej spłacać długoterminowych zobowiązań, gdy będą one zamienione w jeden kredyt. W wypadku kredytów i pożyczek, które zostaną spłacone w najbliższym czasie, faktycznie można wybrać opcję nie włączania ich w konsolidację. Natomiast im dłuższy termin spłaty lub też wyższa pojedyncza rata, tym bardziej korzystne może być skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego.

Pożyczka konsolidacyjna – czym się różni?

Nazewnictwo ma znaczenie. Produkt o nazwie pożyczka konsolidacyjna może oferować nie tylko bank. Pożyczki to przede wszystkim domena instytucji pozabankowych, takich jak prywatne firmy pożyczkowe czy nawet SKOK-i. Oczywiście w bankach również możliwe jest wzięcie pożyczki. W tym wypadku również jest to zobowiązanie zaciągane na spłatę już istniejących kredytów czy pożyczek. Jednak warto pamiętać, że kredyt konsolidacyjny można wziąć tylko w banku.

Pożyczka i kredyt różnią się choćby definicjom i opierają na innych zasadach prawnych. Wobec pożyczek obowiązuje prawo cywilne i ustawa o kredytach konsumenckich. Przy kredytach podstawą jest prawo bankowe oraz wspomniana ustawa. Dlatego ważne jest to, jaki rodzaj zobowiązania wybierzemy mimo, że oba mają za zadanie skonsolidować istniejące już kredyty lub pożyczki.

Jaki zobowiązania można skonsolidować?

Biorąc kredyty konsolidacyjne w bankach można połączyć w ramach jednego kredytu:

Także kredyt konsolidacyjny w parabanku, czyli pożyczka umożliwia połączenie tych zobowiązań w jedno. Aczkolwiek można tu też skorzystać z konsolidacji pożyczek pozabankowych. Często pożyczka konsolidacyjna oznacza po prostu refinansowanie pożyczki. Warto zwrócić na to uwagę przeglądając takie oferty.

Jak działa konsolidacja kredytu?

Kredyt konsolidacyjny jak każdy kredyt wymaga od nas przede wszystkim posiadania zdolności kredytowej. Banki rzetelnie sprawdzają każdego konsumenta. Zatem trzeba mieć odpowiednią zdolność finansową do wzięcia kolejnego kredytu oraz czystą historię kredytową. Oznacza to, że konsolidacja kredytu jest możliwa tylko wtedy, gdy nie mamy jeszcze zaległości. Po taki kredyt trzeba przyjść do banku wcześniej, zanim jeszcze zaczną się problemy ze spłatą zobowiązań. Gdy one nastąpią, każde opóźnienie zostanie odnotowane w BIK, a to podstawowa baza informacji o kredytach i pożyczkach, którą sprawdzają banki. Zatem, jeśli już zalegamy z płatnością raty, albo i kilku, będzie to widoczne w BIK, a bank odrzuci wniosek o kredyt konsolidacyjny.

Nieco inaczej może wyglądać sprawa z pożyczkami pozabankowymi w celu konsolidacji zadłużenia. Oczywiście parabanki również sprawdzają swoich klientów pod kątem zdolności do spłaty pożyczki, ale nie każdy z nich sprawdza bazę BIK. Ponadto w wielu ofertach zawarta jest informacja, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. A zatem nawet mając już problemy ze spłatą, można mieć też szansę na otrzymanie pożyczki konsolidacyjnej, dzięki które możliwa będzie już terminowa spłat pozostałej części zobowiązania.

Kiedy już wybierzemy ofertę, na przykład znajdziemy najtańszy kredyt konsolidacyjny wystarczy złożyć wniosek. Można to zrobić w okienku bankowym lub przez Internet. W przypadku pożyczek pozabankowych łatwiej będzie to zrobić online. Mechanizm spłaty zobowiązań przez nowy kredyt jest bardzo prosty. Wskazane przez dłużnika zobowiązania zostaną uregulowane przez bank, a kredytobiorca w ramach nowego kredytu będzie spłacał należność równą ich sumie oraz dodatkowym kosztom, które do nowego kredytu może doliczyć bank. Poprzednie zobowiązania zostaną więc spłacone, a kredytobiorcy pozostanie do spłaty jeden kredyt zamiast kilku.

Zalety kredytów konsolidacyjnych

Można powiedzieć, że konsolidacja kredytów ma wiele zalet. Jednak są też pewne minusy, które warto wziąć pod uwagę. Do zalet można zaliczyć łatwość znalezienia odpowiedniej oferty. Obecnie można wziąć kredyt konsolidacyjny online bez wychodzenia z domu. Oznacza to dużą wygodę i oszczędność czasu. Przeglądając ranking ofert takich kredytów można od razu znaleźć korzystną opcję i jeszcze w tej samej chwili aplikować o nowy kredyt. Biorąc kredyt w domu mamy możliwość szybko znaleźć wszystkie potrzebne do tego dokumenty lub sprawdzić fakty, przed podaniem ich we wniosku. Ułatwia to całą procedurę. Zaciągając kredyt online ograniczamy też ryzyko, że ktoś postronny się o tym dowie i będzie zadawał niewygodne pytania.

Największą zaletą jest jednak zrzucenie z siebie ciężaru płacenia wielu zobowiązań w różnych terminach. Osoby, które mają kilka kredytów z wyznaczonym innym terminem spłaty mogą się szybko pogubić, w tym, co zostało zapłacone, a co jeszcze należy zapłacić. Dzięki jednej racie można uniknąć zamieszania i kosztów takiej przypadkowej pomyłki. Konsolidacja kilku kredytów jest przede wszystkim korzystna dla domowego budżetu. Suma kilka miesięcznych rat jest zawsze wyższa niż rata nowego kredytu konsolidacyjnego. Oznacza to, że co miesiąc będziemy płacić mniej, a to przyniesie dużą ulgę finansową. Minusem takiego rozwiązania jest rozłożenie spłaty w dłuższym terminie, co również może oznaczać wyższe koszty samego kredytu konsolidacyjnego w porównaniu do poprzednich zobowiązań, które uległy konsolidacji.