Kupno domu to poważna decyzja finansowa, której nie należy traktować lekko. Dla singli istnieje kilka dodatkowych czynników, o których należy pamiętać. Jedną z największych obaw jest to, czy będą mieli wystarczającą zdolność kredytową by otrzymać kredyt hipoteczny. Kolejna rzecz, o której należy pomyśleć, to duża odpowiedzialność finansowa, czy jest się gotowym na opłacanie kredytu i utrzymanie domu w pojedynkę. Konserwacja, naprawy i inne koszty mogą się szybko sumować i ważne jest, aby być przygotowanym na te wydatki. A jak sytuacja wygląda z perspektywy banków? Czy udzielaną kredytów hipotecznych singlom bez większych problemów?
Czy singiel może otrzymać kredyt hipoteczny?
Odpowiedź jest prosta. Tak, nawet singiel może bez problemu otrzymać kredyt hipoteczny jak każdy inny wnioskodawca. Stan cywilny nie odgrywa już tutaj żadnej większej roli. W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów, jest to jednak dość nowa możliwość, którą oferują banki. Warto dodać, że procedury z tym związane, mogą być trochę bardziej skomplikowane. Oczywistym jest, że w przypadku udzielenia kredytu dwóm osobom, najczęściej małżeństwu, banki wiążą się z mniejszym ryzykiem. W przypadku, gdyby jedna z osób straciła pracę, najprawdopodobniej druga wciąż będzie w stanie spłacać zaciągnięty w banku kredyt. W przypadku kredytu dla singla, musi on udowodnić, że nie wystąpią żadne komplikacje ze spłatą rat i że jego sytuacja materialna jest wystarczająco stabilna.
Istotne może być także miejsce zamieszkania. Nie od dziś wiadomo, że w większych miastach zazwyczaj dużo łatwiej jest znaleźć pracę, na wypadek gdyby nagle utraciło się tą dotychczasową. Pomijając ten fakt, warunki stawiane klientom są jednak dość podobne:
- posiadanie wszystkich wymaganych przez bank dokumentów
- odpowiednia zdolność kredytowa
- stabilne źródło dochodów
- wkład własny
Istotna jest również dobra historia kredytowa, przedstawiająca dane na temat wszystkich kredytów i pożyczek, które kiedykolwiek zaciągnęliśmy. Zarówno tych aktualnych jak i tych już spłaconych.
Zdolność hipoteczna singla
Zacznijmy od tego czym jest zdolność kredytowa. Zdolność kredytowa to maksymalna kwota jaką bank powinien pożyczyć danemu wnioskodawcy, którą będzie on w stanie spłacić w określonym terminie. Zależy ona od indywidualnej sytuacji finansowej, jednak zarówno w przypadku małżeństw jak i singli, procedury są dość podobne.
Zdolność hipoteczna singla jest uzależniona między innymi od:
- wysokości zarobków i miesięcznych kosztów utrzymania, tak aby klient był w stanie spłacać zaciągnięty przez siebie kredyt i by zminimalizować ryzyko
- miejsca zamieszkania – im większe miasto zamieszkujemy, tym większa szansa na to, że otrzymamy kredyt
- źródła dochodu i stanowiska pracy, pełen etat jest zdecydowanie lepiej postrzegany przez banki
- stażu pracy i wykształcenia
- zobowiązań finansowych, wpływają one na korzystność warunków jakie zaoferuje nam kredytodawca
- liczby osób będących obecnie na utrzymaniu
Warto jednak wspomnieć, że to nie wszystkie warunki jakie kredytobiorca musi spełniać, starając się o kredyt na mieszkanie. Przede wszystkim musi on zamieszkiwać na terenie kraju i posiadać polskie obywatelstwo. Istotna będzie tu także data urodzenia, jednak najważniejszym jest aby miał on ukończone 18 lat. Wiek pełni tu dość ważną rolę również dlatego, że im starszy kredytobiorca jest, tym większe występuje ryzyko jego nagłej śmierci.
Dodatkowo bank może zastosować inne, dodatkowe środki w formie zabezpieczenia. Zaliczają się do nich np. różnego rodzaju ubezpieczenia, w szczególności polisa na życie. Jeśli chodzi natomiast o wymagany wkład własny, kredytobiorca musi liczyć się z tym, że będzie to spora kwota. Wynosi on obecnie co najmniej 20% wartości nieruchomości (ewentualnie 10% w przypadku ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego).
Maksymalny okres spłaty kredytu hipotecznego dla singla
Jeśli chodzi o okres na jaki otrzymamy kredyt, zależy on w największym stopniu od wieku kredytobiorcy. Banki zazwyczaj mają określony maksymalny wiek, w którym powinna już zakończyć się spłata zobowiązań. W zależności od banku, wiek ten może znacznie się różnić, jednak najczęściej pojawiającą się liczbą jest 70 lat. Pojedyncze banki (np. Alior Bank) zawyżają tę granicę do 80 lat. Nie zmienia to faktu, że im młodszy jest klient, który stara się o kredyt na mieszkanie, tym dłuższy okres spłaty prawdopodobnie otrzyma. Należy jednak wspomnieć, że maksymalny okres kredytowania waha się obecnie pomiędzy 25 a 35 lat. Prawdopodobnie żaden bank nie zdecyduje się zaproponować kredytu na dłuższy okres czasu. Przed podjęciem decyzji, warto jednak sprawdzić oferty kilku banków i przekonać się, który ma dla nas najbardziej korzystną ofertę.
Jeśli poszukujesz najlepszego kredytu sprawdź ranking kredytów hipotecznych na naszej stronie głównej