koszt kredytu

Jak szybko obliczyć koszt kredytu hipotecznego?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to dla wielu osób jedyna szansa na zakup nieruchomości. Dlatego nie słabnie zainteresowanie tym zobowiązaniem finansowym. Jednakże czasem już pierwszy krok, może być tym najtrudniejszym. Wybranie oferty kredytu nie jest łatwe. Warunki kredytu różnią się wysokością oprocentowania, prowizji, a nawet wysokością kredytu jaki może nam zostać udzielony. A do tego warto pamiętać, że każdy bank może podczas weryfikacji klienta zwracać uwagę na inne szczegóły. Jak znaleźć najlepszy i najtańszy kredyt?

Sylwetka idealnego kredytobiorcy

Banki udzielają kredytów na podstawie zapisów zawartych w Ustawie o Prawie Bankowym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim. Między innymi są zobligowane do udzielania takich zobowiązań tylko osobom pełnoletnim, które posiadają dochód. Ponadto muszą sprawdzać każdego potencjalnego klienta w tzw. bazach dłużników, jak BIK czy Rejestr Bankowy. Dlatego można powiedzieć, że nie ma jednego, uniwersalnego szablonu, w który klient musi się dopasować, aby otrzymać kredyt.

Warto jednak przybliżyć sobie podstawowe warunki udzielania kredytów. Banki oczekują, że klient będzie miał zarówno zdolność, jak i wiarygodność kredytową. Na zdolność rzutuje wysokość dochodów, ale i koszty życia. Obliczając ją banki biorą pod uwagę nie tylko to, ile zarabiamy, ale też jaki mamy rodzaj umowy. Od dochodów odejmują tzw. koszty życia, czyli na przykład opłaty za media, czynsz za obecne mieszkanie, a nawet ważny jest fakt czy posiadamy samochód, ponieważ i to generuje koszty. Nawet liczebność gospodarstwa domowego ma znaczenie.

Z kolei wiarygodność kredytowa to nasza historia kredytową, którą bank może sprawdzić choćby w BIK. Dlatego dużo osób obawia się sprawdzania w bazach. Wystarczy jedno potknięcie i negatywny wpis, aby dostać odmowę udzielenia kredytu. Natomiast osoby, które regularnie spłacają swoje zobowiązania są uznawane za wiarygodne i bank chętnie udzieli im kolejnego zobowiązania.

Jak szybko obliczyć koszt kredytu hipotecznego?

Nie da się ukryć, że kredyt hipoteczny nie jest kredytem tanim. A ponieważ jest długoterminowy i jego spłata może być rozłożona nawet na 20 lat, istotne jest, aby był jak najtańszy.

Czynniki decydujące o kosztach kredytów

Warto pamiętać, że koszty w kredycie hipotecznym są różne. Korzystając z kalkulatora tak naprawdę mamy dostęp do symulacji. Jest ona zbliżona do rzeczywistych kosztów, ale nie identyczna. Aby dokładnie wyliczyć całkowity koszt kredytu, trzeba znać wartość tych elementów:

  • stawka bazowa WIBOR,
  • marża banku,
  • prowizja banku,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • opłata przygotowawcza,
  • RRSO.

Tak naprawdę można jednak ocenić kredyt tylko po stawce RRSO. Dlaczego? Otóż jest to wskaźnik pokazujący Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania kredytu. Jest to jedyny wskaźnik, który zbiera wszystkie inne koszty i pokazuje ich sumę w ujęciu procentowym. Można więc powiedzieć, że im niższe RRSO, tym tańszy jest kredyt.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *