pożyczka dla zadłużonych

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to element każdej pożyczki czy kredytu, który decyduje o tym, czy otrzymamy pozytywną decyzję pożyczkową. Wiele osób podając dane we wniosku, pozostawia sprawę przyznania pożyczki pożyczkodawcy i jedynie liczy na pozytywną decyzję. Istnieje jednak bardzo dużo sposobów na poprawienie swojej zdolności kredytowej oraz wzięcie sprawy w swoje ręce. Wykonując kilka prostych kroków, znacząco możemy zatem zwiększyć szanse na przyznanie nam potrzebnej pożyczki. Jak można zwiększyć zdolność kredytową? Co możemy zrobić osobiście? Odpowiedzi na pytania wraz z przydatnymi informacjami poniżej.

Zamknięcie aktualnych pożyczek, kart kredytowych, limitów w koncie i BIK

Pierwszym sposobem na zwiększenie naszej zdolności kredytowej jest zamknięcie obecnych zobowiązań. Firmy pożyczkowe znacznie chętnie wtedy przyznają nam nową pożyczkę. Jeśli jesteśmy w stanie, warto zatem spłacić kilka ostatnich rat aktualnej pożyczki. Karty kredytowe oraz limity w koncie tak chętnie wykorzystywane też odbierane są jako otwarte zobowiązania. Zamiast karty kredytowej i limitu możemy wybrać np. kartę debetową. BIK — Biuro Informacji Kredytowej również w dużym stopniu wpływa na naszą zdolność kredytową. Warto przed wzięciem głównej pożyczki wziąć np. tani sprzęt na niskie raty i spłacić kredyt. Brak zadłużenia względem innych banków czy firm oraz mały spłacony regularnie kredyt znacząco wzmocni nasz BIK.

Konsolidacja obecnych zobowiązań

Jeśli posiadamy otwarte raty i kredyty, a zależy nam na kolejnej pożyczce, warto również skonsolidować te obecne. Nie będzie to opłacalne rozwiązanie, gdyż zapłacimy dodatkowe oprocentowanie, ale przyczyni się do zwiększenia naszej zdolności kredytowej. Pożyczkodawca przyzna nam pożyczkę znacznie chętniej, gdy będziemy mieli jedną mniejszą ratę do płacenia miesięcznie niż kilka na dużą sumę. Firmy pożyczkowe czy banki nie interesują się w takich przypadkach długością a wysokością raty takiej pożyczki konsolidacyjnej. W takim wypadku może zostać przyznana nawet pożyczka dla zadłużonych, o ile nie będziemy mieli wysokich miesięcznych zobowiązań.

Rodzaj umowy i zarobki

Bardzo ważnym elementem, który wpływa na naszą zdolność kredytową, są zarobki i rodzaj umowy. Jeśli planujemy wziąć kredyt, warto poprosić szefa o przejście nawet na umowę o pracę na czas określony ze “śmieciowej” i wypłatę wynagrodzenia, aby składało się ono ze stałej kwoty, a nie np. podstawy i premii. Premie czy dodatki nie są brane przez pod wzgląd podczas wnioskowania o pożyczkę.

Wybór rat stałych, a nie malejących

Jednym z najlepszych rozwiązań, które pomogą nam uzyskać upragniony kredyt i zwiększyć zdolność kredytową jest wybór rat. Jeśli do wyboru będziemy mieli stałe i malejące powinniśmy wybrać stałe. Zdolność kredytową oblicza się na podstawie pierwszej raty ewentualnej pożyczki. Pierwsza rata malejąca w nowej pożyczce będzie wyższa niż standardowa — stała. Pożyczkodawca może więc nie przyznać nam pożyczki, jeśli wybierzemy raty malejące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *