negocjacje

Jak negocjować warunki lepszego kredytu hipotecznego w banku?

Tylko w roku 2016 kredyt mieszkaniowy miało ponad 2 mln Polaków. Mimo, że popularność kredytów hipotecznych nie maleje, wciąż niewiele osób wie, że istnieje możliwość wynegocjowania nieco lepszych warunków umowy kredytowej.

Kilka słów o kredycie hipotecznym.

Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym udzielanym przez bank na wiele lat. Otrzymuje się go pod zabezpieczenie nieruchomości, która należy do kredytobiorcy. Ma ono formę hipoteki.

Banki przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego dokładnie sprawdzają przyszłego klienta. Biorą pod uwagę wysokość jego zarobków i formę zatrudnienia. Co ciekawe, nie zawsze trzeba pracować w oparciu na umowę o pracę, aby otrzymać kredyt. Coraz częściej banki udzielają kredytów również osobom pracującym na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło.

Co można negocjować w przypadku kredytu hipotecznego?

Kredyt jest zawsze zobowiązaniem długoterminowym, które spłaca się przez kilka lub kilkadziesiąt lat. Dlatego warto spróbować negocjować warunki umowy kredytowej. Niewielka na pierwszy rzut oka obniżka na przestrzeni wielu lat może przynieść spore oszczędności.

Negocjacjom podlega przede wszystkim marża kredytu hipotecznego. Jest ona ustalana na podstawie aktualnej w danym banku tabeli prowizji i marż, ale doradca kredytowy może nieco ją obniżyć. Coraz więcej banków oferuje swoim klientom marże promocyjne. Kolejną istotną rzeczą jest prowizja pobierana przez bank za udzielenie kredytu hipotecznego. Są banki, które w ramach promocji rezygnują z prowizji. Celem jest zachęcenie klientów do skorzystania z ich oferty. Wysokość prowizji zależy od wysokości kredytu, czasu kredytowania czy wysokości wkładu własnego. Im wyższe jest zobowiązanie, tym większa może być w praktyce obniżka prowizji.

Jak negocjować warunki lepszego kredytu w banku?

Przed udaniem się na rozmowę do banku warto przygotować nieco oszczędności na tzw. wkład własny. Obecnie nie można uzyskać kredytu hipotecznego bez odpowiednio wysokiej sumy pieniędzy stanowiącej zabezpieczenie nieruchomości. Dobrze, gdy wkład własny wynosi minimum 20% wysokości wnioskowanego kredytu. Jeśli jest wyższy, można negocjować obniżenie marży bądź prowizji. Poza tym zawsze można spróbować poprawić swoją zdolność kredytową. Dobrze jest spłacić dotychczasowe zobowiązania. Osoby, które w przeszłości nigdy nie brały kredytu czy pożyczki powinny z kolei wziąć na krótkie raty sprzęt AGD. Wówczas budują bowiem pozytywną historię kredytową.

Ponadto eksperci zalecają, aby brać kredyty w bankach, w których ma się już konto. Warto podkreślić w czasie rozmowy z pracownikiem banku, że współpraca trwa już jakiś czas. Lojalność naprawdę może się opłacić. Niekiedy można przedstawić również propozycję ze strony konkurencyjnego banku, co bywa zachętą do obniżenia prowizji czy marży.

Co ciekawe, negocjować warunki kredytu można również po kilku latach, gdy na rynku są nowe, bardziej atrakcyjne oferty kredytów. Warunek jest jeden – zobowiązanie finansowe do tej pory było spłacane regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *