Zbyt duże wydatki, aby zrealizować je za własne oszczędności i chwilowe problemy finansowe stają się najczęstszą przyczyną sięgania po dodatkową gotówkę w instytucjach finansowych, bankach czy firmach pożyczkowych. Już trzy czwarte Polaków zaciąga kredyty lub pożyczki.1 Nie są to pojedyncze zobowiązania. Pożyczanie pieniędzy jest powszechne, dlatego warto wiedzieć, gdzie najlepiej to robić. Sprawdź, czy recenzje innych, jak w przypadku Alior Bank opinie klientów mogą być wyznacznikiem atrakcyjności oferty.
Gdzie najłatwiej pożyczyć pieniądze?
Jeszcze do niedawna za najbezpieczniejsze uchodziły pożyczki od rodziny i znajomych. Dziś już wiadomo, że lepiej zabezpieczyć transakcję w odpowiedni sposób i skorzystać z profesjonalnych podmiotów. Pożyczki rodzinne w większej kwocie bywają ryzykowne, a do tego podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, spoczywającym na pożyczkobiorcy. O kredyt można wnioskować w banku i jest to popularne rozwiązanie, ale w ostatnim czasie liczba kredytobiorców w sektorze bankowym spadła, za to szybki wzrost klientów zarejestrowały firmy pożyczkowe.2 Ze względu na restrykcje zawarte w ustawie Prawo bankowe otrzymanie kredytu jest trudniejsze niż pozabankowej pożyczki. Instytucje pożyczkowe wykazują się większą elastycznością w udzielaniu finansowania. Łatwiej uzyskać pozytywną decyzję.
Czy najlepsza pożyczka to ta z reklamy?
Podmioty rynku finansowego chętnie kuszą konsumenta produktami pożyczkowymi, gdyż zarabiają poprzez dodatkowe koszty, czyli opłaty i prowizje związane z pożyczeniem pieniędzy. Na całkowity koszt kredytu konsumenckiego, a zatem również pożyczki pozabankowej, składają się odsetki, opłaty, podatki, marże, ubezpieczenie, a także inne opłaty za usługi konieczne do uzyskania finansowania. Pożyczka z firmy pożyczkowej czy kredyt z banku zawsze niosą za sobą określone skutki. Warto poznać warunki oferty. Co ciekawe, pożyczka może być bezpłatna, stąd oferty chwilówki za 0 zł. Nawet najbardziej kuszącą ofertę warto jednak przeanalizować, biorąc pod uwagę:
- wysokość RRSO, czyli poziom wszystkich kosztów,
- wysokość raty w zestawieniu z okresem kredytowania,
- możliwości do spłaty nowo zaciąganego zobowiązania,
- szczegóły oferty, a najlepiej umowę oraz tabelę opłat.
Nawet gdy w reklamie kredytu czy pożyczki warunki wydają się proste i obiecujące, to warto wnikliwie przyjrzeć się szczegółom. Trzeba pamiętać, że dobra historia kredytowa i zdolność kredytowa dają większe szanse na uzyskanie lepszych warunków.
Czy w przypadku Alior Bank opinie mogą być przesłanką do skorzystania z oferty?
Opinie klientów często przysłaniają przedstawiane przez instytucję warunki finansowania. Pożyczka czy kredyt zaciągnięte przez sąsiada nie muszą być odpowiednie dla każdego. Warto polegać na tych wyrażanych przez specjalistów rynku. Alior Bank to duży, pewny kredytodawca. Znane instytucje finansowe wzbudzają zaufanie konsumentów. Na pewno nie warto ufać zupełnie nieznanym, podejrzanym pożyczkodawcom.
2 Raport Kredyt Trendy 2019: https://media.bik.pl/publikacje/att/1392673.