konsolidacja długu

Czym jest konsolidacja długu?

Niestety coraz więcej Polaków deklaruje, że ich długi zamiast się zmniejszać, rosną. Dużo osób uogólnia pojęcie dług i mówi tak o wszystkich zobowiązaniach, jakie ma do spłaty. Każde zobowiązanie finansowe należy traktować poważnie, ale dług z definicji to niespełnione świadczenie na rzecz wierzyciela. Czy można uniknąć problemów ze spłatą? Oczywiście, ale trzeba działać, zanim jeszcze wpadniemy w dołek finansowy. Pomóc w tym może choćby kredyt konsolidacyjny.


Czym jest kredyt konsolidacyjny?


Kredyt konsolidacyjny to rodzaj kredytu bankowego, który jest udzielany na konkretny cel. W tym wypadku celem jest połączenie zobowiązań pozostałych do spłaty w jedno, które nazwane jest kredytem konsolidacyjnym. Co prawda jest to nowe zobowiązanie, ale pozwala na jednorazowe spłacenie wszystkich konsolidowanych długów u wierzycieli, a pozostanie z jednym kredytem do spłaty, który ma również niższą ratę, niż zsumowane razem miesięczne raty poprzednich zobowiązań.


Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?


Warto pamiętać, że kredyt konsolidacyjny, to kredyt bankowy, a więc należy spełniać ogólne kryteria banku, aby móc go otrzymać. Dlatego ważne jest, aby przemyśleć swoją sytuację finansową i nie dopuścić do przejścia spłacanych zobowiązań w długi. Zatem kluczowe jest, aby po kredyt na konsolidację zobowiązań zgłosić się, gdy mamy wciąż dobrą historię kredytową, ale widzimy, że zobowiązania mocno naruszają nasz domowy budżet i coraz trudniej jest nam je spłacić.


Banki przed udzieleniem kredytu zawsze sprawdzają zdolność i wiarygodność kredytową. Podstawą jest baza BIK, dlatego nie można mieć istniejącego zadłużenia po terminie spłaty. Z kolei na zdolność kredytową rzutuje wysokość i forma dochodów. Trzeba ze sobą zabrać zaświadczenie o dochodach lub też inny dokument rzetelnie przedstawiający ich wysokość. Dodatkowo może być potrzebny wyciąg z rachunku osobistego. Składając wniosek o kredyt konsolidacyjny trzeba mieć ze sobą umowy dotyczące wszystkich zobowiązań, które chcemy razem skonsolidować.

 
Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?


Zawsze warto porównać kilka ofert kredytów konsolidacyjnych. Biorąc pod uwagę RRSO podane przy każdej z ofert, zobaczymy, która jest najtańsza, ponieważ ten wskaźnik pokazuje wszystkie koszty ujęte w formie procentowej w skali roku. Im niższa wartość przy RRSO, tym tańszy kredyt. Może się okazać, że konsolidacja jest tańsza niż poprzednie zobowiązania. Aczkolwiek największym plusem tego rozwiązania jest po prostu otrzymanie niższej raty do spłaty, niż zsumowane raty innych zobowiązań. Konsolidacja daje nam możliwość spłaty rat, w wysokości, jaka nie jest dla nas trudna, choć przez to samo zobowiązanie będzie dłuższe w spłacie w porównaniu do poprzednich opcji.
 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *